reklama atrakcji [TEST]
Dodaj do obserwowanych

Muzeum Motoryzacji

Muzeum
Możesz dodać tę atrakcję do planera i stwórz swój plan na aktywny dzień!

Ważne informacje

  • Teraz: otwarte.

Miesiące dostępności:

  • Sty
  • Lut
  • Mar
  • Kwi
  • Maj
  • Cze
  • Lip
  • Sie
  • Wrz
  • Paź
  • Lis
  • Gru

Opis

Na niewielkiej przestrzeni Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji odwiedzający odnajdą autentycznego ducha motoryzacji XX wieku. Imponująca kolekcja zabytkowych samochodów i motocykli zawiera, między innymi, takie perły jak:

Ford T – pierwszy taśmowo produkowany samochód osobowy,
Buick Master Six - w którym wszystkie części, a nawet powietrze w oponach, jest oryginalne,
Buick Deluxe – którego opancerzoną wersją jeździł sam Al Capone,
Harley Davidson 42 WLA - najbardziej znany motocykl wojskowy w historii.
Oprócz samochodów i motocykli, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji posiada też bogate archiwum dokumentów – schematy silników, zdjęcia z najsłynniejszych rajdów, stare mapy samochodowe – które można oglądać na antresoli, w gustownie urządzonej kawiarence z epoki. Warto też zwrócić uwagę na dekorację hali ekspozycyjnej. Scenerię stylizowanej na lata 20. brukowanej uliczki dopełniają fasady domów i kamienic, których drzwi, okna, szyldy i zdobienia są oryginalne – pochodzą z budynków, które w rzeczywistości stały w międzywojennej Gdyni i Gdańsku. Z należytą pieczołowitością odwzorowano też kolory elewacji. Panadto przy Muzeum działa Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych , które dzięki dotacji z konkursu grantowego organizowanego przez Wydział Kultury Miasta Gdynii , w 2018 prowadziło poraz kolejny program Renault NN - historia miasta, historia motoryzacji. W roku 2018 zostało objętych programem 398 uczniów Gdyńskich Szkół Podstawowych. Zachęcamy do śledzenia naszych działań na Funpage'ach na Facebook'u.

DLACZEGO GDYNIA?
Niewiele jest w Polsce miejsc tak bardzo nadających się do pokazania historii motoryzacji, jak Gdynia. U progu lat 20. ubiegłego wieku, gdy z taśm fabryki w Detroit masowo zjeżdżały czarne Fordy T, do małej wioski nad Bałtykiem zaczęli masowo przybywać śmiałkowie poszukujący lepszego życia. Rybacka osada w błyskawicznym tempie zmieniła się w wielkie miasto i port – polskie okno na świat, z modernistycznymi budynkami i szerokimi arteriami, pełnymi nowoczesnych limuzyn, autobusów i wszędobylskich taksówek. To przy tutejszych nabrzeżach przeładowywano transporty nowych samochodów z całego świata przed wysłaniem ich dalej w Polskę.


Już w 1926 roku uruchomiono w Gdyni pierwszą stację benzynową. Jak grzyby po deszczu powstawały też salony samochodowe – Mercedesa, Fiata czy Chevroleta. To w Gdyni siedzibę miało przedstawicielstwo Forda na Polskę. Przed wojną w mieście zarejestrowanych było ponad sto taksówek, a na 10 tysięcy mieszkańców przypadało więcej samochodów niż w Warszawie. Skwer Kościuszki już w latach 30. był areną rajdów samochodowych, które organizowano także w okresie PRL-u. Eliminacyjny wyścig samochodowych Mistrzostw Polski w 1957 roku obserwowało ponad 40 tysięcy osób. Nie ma się zatem co dziwić, że wobec tak bogatych tradycji, Muzeum Motoryzacji funkcjonuje właśnie w Gdyni.

TWÓRCA GDYŃSKIEGO MUZEUM MOTORYZACJI


Większość z nas na samochód patrzy jak na środek lokomocji. Są jednak tacy, którzy widzą w nim dzieło sztuki. Taki jest pan Witek Ciążkowski, twórca Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji. Dla niego zapach smarów jest niczym woń najlepszych francuskich perfum. Miłością do aut i motorów zapałał we wczesnym dzieciństwie, a miłość ta okazała się bezgraniczna i bezwarunkowa. - Nigdy nie potrafiłem nic innego narysować poza motocyklem i samochodem, bo jakkolwiek bym się starał, wychodziło albo jedno albo drugie – opowiada.

Już w wieku 8 lat stał się właścicielem pierwszego prawdziwego motoru, który kupił od zaprzyjaźnionego z rodziną zegarmistrza za 300 złotych, płatnych ratami. Skąd u ośmiolatka takie fundusze? - To były pieniądze, które dostawałem na urodziny, imieniny i na bułki maślane, które miałem sobie kupować po drodze do szkoły, a których oczywiście nie kupowałem – wspomina. Potem już nie było odwrotu – w ręce małego Witka wpadały kolejne motocykle i samochody. Nie mogło być inaczej, skoro nawet na widok zardzewiałego gruchota serce się chłopcu krajało i nie mógł zaznać spokoju, dopóki pojazdu nie zdobył. Później godzinami przy nim grzebał, rozkładał na czynniki pierwsze, by wreszcie znów go poskładać.

W miarę upływu lat zwykły garaż stał się za mały i panu Witkowi – wówczas już absolwentowi technikum samochodowego – zamarzyło się muzeum. Łatwo nie było. - Dwadzieścia pięć lat chodziłem po różnych urzędach. Wszyscy obiecywali pomoc, ale nigdy nie dotrzymywali słowa. Koniec końców powiedziałem: „Basta! Trzeba coś zrobić samemu!”. Dzięki pomocy znajomego kupiłem starą halę od zarządu gdyńskiego portu tylko po to, by ją rozebrać i odzyskać stalową konstrukcję, która była mi potrzebna. Długo trwało załatwianie wszelkich możliwych pozwoleń i uzgodnień, ale wreszcie hala stanęła w obecnym miejscu – relacjonuje pan Witek, który nie zwykł wybierać dróg na skróty, na czym z reguły dobrze wychodzi.

To dzięki tej zasadzie wszystkie eksponaty w jego muzeum wyposażone są w oryginalne części. Dla pana Witka nie ma w tym względzie kompromisów. Zamiast używać zamienników, woli poczekać, poszukać gdzie indziej, choćby na drugiej półkuli... Tym większa jest satysfakcja, gdy uda mu się odnowić i doprowadzić do stanu używalności kolejny zabytkowy pojazd. I tym większa jest wartość jego unikatowej kolekcji. Pan Witek stworzył Gdyńskie Muzeum Motoryzacji z pasji. Placówka jest realizacją jego życiowego marzenia, ale też patriotycznego obowiązku. Bo jak twierdzi: „nikt nie szanuje narodu, który nie szanuje swojej historii”.

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Gdynia, Żwirowa 2C
Pokaż mapę

Jeśli wiesz że coś się zmieniło – daj nam znać

Ukryj dodatkowe informacje o atrakcji Pokaż dodatkowe informacje o atrakcji
Telefon:
58663…
  • od 09:00 do 17:00
  • nieczynne
  • od 09:00 do 17:00
  • od 09:00 do 17:00
  • od 09:00 do 17:00
  • od 09:00 do 17:00
  • od 09:00 do 17:00
Data ostatniej aktualizacji: 2.07.2019, 22:40
Jesteś organizatorem lub przedsiębiorcą?

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Muzeum Motoryzacji
Muzeum
Cena już od:
5,00 zł za osobę
Atrakcję obejrzało już 1120 osób
Obserwuj
Jesteś organizatorem lub przedsiębiorcą?
Reklama mobilna [TEST]
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook
Loading image

Proszę czekać